ענת לוין יעקבי - טיפול זוגי, משפחתי ואישי
אשמח לעזור ולייעץ 054-4758338
מטפלת זוגית מומלצת מטפלת משפחתית מומלצת

מודל היופי והניתוחים הפלסטיים

דף הבית >> מודל היופי והניתוחים הפלסטיים
תופעת אביבית בר-זוהר בתוכנית "האח הגדול" העלתה לכותרות שוב את נושא אידיאל היופי והמדדים שעוזרים לאדם להתקדם בחיים. אם בעבר המדדים להצלחה כללו אינטלגנציה והשגים אקדמיים או עסקיים גבוהים לצד מראה חיצוני אטרקטיבי, כיום תוכניות הריאליטי משדרות מסר ברור-מראה חיצוני קודם לכל. רבות נכתב על הניתוחים הפלסטיים שעשתה או לא עשתה אביבית בר-זוהר ופורסמו תמונות של "לפני" ו"אחרי". אותה אביבית בר-זוהר, שרואיינה במספר כתבות ציינה שהיתה רוצה לשנות חלקים נוספים בגופה, למרות המראה המצודד כיום. התוכנית שזכתה למעל 40% רייטינג ושמשתתפיה מהווים מודל לחיקוי בקרב צופים רבים, היא בעלת השפעה רבה ואמירות כגון אלה נותנות את התחושה שניתוח פלסטי הוא מעין "אקססורי", ממש כמו הריסים המלאכותיים. בעבר נחשבו נשים בגילאי 40-55 כקהל היעד הפוטנציאלי של ניתוחים אלה, אך כיום גם גברים ונשים צעירות, מוצאים עצמם על שולחן המנתחים. בארה"ב, מודל החיקוי שלנו, בכל הקשור לנושאים של תרבות היופי בוצעו בשנים האחרונות מעל 12 מיליון ניתוחים פלסטיים בשנה והמספרים ממשיכים לעלות. גם בארץ הפופולריות של הניתוחים חוצה מגזרים, איזורים גיאוגרפיים ומעמד סוציו-אקונומי.

 הניתוחים הפלסטיים הנפוצים ביותר בישראל הם:ניתוח חזה וניתוח אף. מה הם הגורמים המרכזיים לפניה לניתוח?מחקרים מציינים שאי שביעות רצון ממשקל הגוף, מהווה סיבה מרכזית לפניה לניתוח הפלסטי. גורם חשוב נוסף הוא הערות מצד הסביבה ותשומת לב שלילית כלפי איבר מסויים וסיבה שלישית במעלה היא השפעת התקשורת והמסרים המתקבלים מהטלויזיה, האינטרנט והעיתונות. המבוגרים הפונים לניתוח הם לרוב אותם הילדים ששנאו את שערם המקורזל, התחמקו ממדידת בגדים בקניון, סירבו להצטלם וכדומה. כבוגרים הם מבינים שאותם הכוכבים הנוצצים בטלויזיה ובשערי העיתונים נעזרים בסטייליסטים וביתרונות הפוטושופ, אך הרצון להידמות להם ולתקן את זיכרונות הילדות חזק דיו על מנת לפנות לעזרת המנתחים.

למראה החיצוני השפעה רבה על ההערכה עצמית של האדם ולכן אין זה מפתיע שאנשים כה רבים ובמיוחד נשים מעוניינים לשפר את המראה החיצוני שלהם באמצעות תהליך כירורגי שמוצג כמהיר,נפוץ ושווה לכל כיס. יתרה מזאת מודל היופי המוצג כיום הוא בסטנדרט כה גבוה, שעל מנת להשיג אותו אין מנוס מביצוע הליך כירורגי כלשהו ולעיתים אף כמה הליכים במקביל. למרות שניתוח אפקטיבי יכול להעלות את הביטחון העצמי ולשפר את ההרגשה הכללית חשוב לספר למטופלים גם על הליך ההחלמה ועל הסיבוכים האפשריים על מנת למנוע אכזבה ומפח נפש, בייחוד שצדדים אלה לא מוצגים באמצעיי התקשורת בסיקור נרחב ומעמיק.

תוכניות טלויזיה העוסקות בשינוי חיצוני כגון "המראה" ששודרה בערוץ 10 בהנחיית אורנה דץ, קושרות בין שינוי במראה חיצוני לשינוי בשאר תחומי החיים. בתוכנית זו לדוגמא תוארו 12 המתמודדות כנשים שהרגישו שנים כ"ברווזון המכוער" והחליטו להפוך ל"ברבורים". האם השינוי באורח החיים יכול להגיע רק באמצעות הניתוחים הפלסטיים והירידה במשקל? האם יהיה די במראה החיצוני על מנת להמשיך בשינוי גם לאחר שהתוכנית תרד מהמסך? אין ספק ששינוי במראה החיצוני יכול להביא למפנה, אך ללא שינוי פנימי משמעותי, משמעת עצמית ודגש על פיתוח החוזקות הנוספות, יצא אותו "הברווזון" מתוך "הברבור" תוך זמן קצר ביחסים בינאישיים. אין כל פסול בתיקון קוסמטי שיאפשר איכות חיים גבוהה יותר והעלאה של הביטחון העצמי,לעיתים זה אף מומלץ בצמתי חיים שונים כגון: מעבר בין מסגרות, שינוי סטטוס וכדומה אך חשוב שתיקון זה יבוא מהחלטה אישית עמוקה ולא בהשפעת בן זוג, הורה או כוכב ריאליטי זה או אחר. החלטה אישית זו תאפשר למנף את השינוי במראה החיצוני לשינוי באורח החיים, לדוגמא: עיסוק בפעילות ספורטיבית, תזונה בריאה וכדומה.

Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים