ענת לוין יעקבי - טיפול זוגי, משפחתי ואישי
אשמח לעזור ולייעץ 054-4758338
מטפלת זוגית מומלצת מטפלת משפחתית מומלצת

מה הזוגיות מלמדת אותנו על עצמנו

דף הבית >> מה הזוגיות מלמדת אותנו על עצמנו
כאשר אני פוגשת זוגות בחדר הטיפולים, הם מתארים את מה שהתרחש בחייהם המשותפים כשני שלבים מובחנים:

השלב הראשון-שלב ההתאהבות: זוגות מתארים מצב זה כמצב מיסטי, כמעט פיזיולוגי-העולם ואנחנו. השוני בינהם נראה שולי עד לא קיים, הם לא יכלו להוריד את הידיים אחד מהשניה, הרעיפו מחוות אהבה זה על זו, הרגישו שזכו בלוטו ומצאו את הנפש המשלימה שמעניקה: ביטחון, אמפטיה, חום, קבלה ללא תנאי וכדומה ורצו לבלות יחד כל רגע פנוי.

השלב השני-שלב ההתפכחות: שלב זה מאופיין במשפטים כמו: "היא דומה בול לאמא שלה, הקשקשנית והשתלטנית", "הוא לוזר, כל דבר שבו נוגע לא מצליח לו", "היא משמינה ונראית נורא, אין זכר לאישה בה התאהבתי", "הוא חסר אנרגיות וגרוע במיטה" וכן הלאה. שלב זה מאופיין במשקעים בין בני הזוג, כעסים וקונפליקטים וניסיון לתקן זה את זו ולהאשים זה את זו במצב שנוצר.

ודווקא שם, בשלב הקשה כל-כך שנראה שאין חיבור, שהשיגרה כירסמה בכל חלקה טובה שנותרה מהזוגיות ושהבגידות נוקשות על הדלת או שביקרו כבר את דיירי הבית, אני רואה את העוצמות האדירות של הזוגיות! כאשר מגיעים לשלב בו לפחד אין מקום והבחירות הן בין ההתרסקות לבין הושטת היד והחיבור מחדש, אנשים עושים את הבחירה הנכונה ביותר עבורם, הלבטים נעלמים ונשארות רק ההחלטות והן ברורות יותר מתמיד. נראה שכאשר עומדים על קצה ההר, כל החושים מתחדדים מחדש-רואים את האדם שממול באופן צלול ובהיר, אומנם אין הילה סביב ראשו, אך פתאום לא נצבעות כל התכונות בשחור ויש מקום לגוונים אפורים ולעיתים אף אדומים, לצד התכונות המעצבנות והמקשות יש תכונות מחברות ונעימות שלא בטוח שישנן אצל "הבעל של החברה" או "הבחורה מהמשרד ", שדאגנו להשוות אליהם, וכשמגלים אותן פתאום לא ממהרים לשבור את הכלים כל-כך מהר ויש מה להפסיד.

הכאב והקושי הם מנועים אדירים לצמיחה מחדש ולבניה של זוגיות אחרת, הבדידות וחרדת הנטישה מזכירים לנו כל יום מחדש, למה בחרנו בחיים הזוגיים על-פני החיים לבד, שנראים לעיתים כקלים יותר (הבית בטוח מסודר יותר). אנו בוחרים לחיות בשניים על מנת לזכות באהבה ללא תנאי, אך מהו האוייב הכי גדול של האהבה? החשדנות שמלווה בפחד. על מנת להתגבר על הפחד, עלינו לתת אמון. כאשר ניתן אמון אמיתי, בלי לעטוף את עצמו בחומות ההגנה נזכה בכל החבילה- בשמחה, בהתרגשות, בצחוק, בחברות, באמפטיה. נכון שלצד האמון טמונה מלכודת ההתרסקות ושברון הלב במידה והשני לא הצדיק את האמון שלנו, אך האם זה לא שווה את הרווח שבלגלות את עצמנו מחדש? דרך עיני האחר אנו רואים את תכונותינו הנסתרות ביותר, אנו צומחים כבני אדם ומשתנים מרגע לרגע. כל הורה שתשאלו יגיד לכם שההורות היתה החוויה החזקה ביותר בה נפגש עם הילד שבו ועם ההבנה העמוקה שהוא לא במרכז העולם, אז מהי אם כן הזוגיות? אותה התלות שרובנו כל-כך מפחדים ממנה היא גם החבל שמחזיק אותנו כשקשה לנו, הידיעה שאנחנו לא לבד בעולם שווה את מעט המאמץ שבלהתקרב לאחר וזוהי אולי התובנה החזקה מכולן, שמאפשרת בניה של זוגיות אחרת, בוגרת יותר, מפוכחת יותר, אך עם זאת משמעותית, מפרה וחזקה הרבה יותר.


Go Back  Print  Send Page
לייבסיטי - בניית אתרים